Kokos a jeho účinky na pleť a vlasy

Kokos a jeho účinky na pleť a vlasy

Kokosový olej a jeho pôsobenie na ľudské telo je mierne kontroverznou témou. Zatiaľ čo niektorí jeho účinky vychvaľujú až do nebies, iní sú k nemu dosť skeptickí a považujú ho len za veľkú mediálnu bublinu. Kde je pravda? Úplne nepochybne má kokosový olej na ľudský organizmus pozitívny vplyv, ale je potrebné ho užívať s mierou.

Bio kokosový olej je najlepší Kokosové palmy, ktoré dorastajú až do úctyhodnej výšky 30 metrov, nám poskytujú chutný a z výživového hľadiska cenný plod – kokos. Na každej palme sa môže urodiť až 50 kokosových orechov. Kokosový orech je pochúťka, ktorú si raz za čas doprajeme v surovej podobe, tak je v ňom zachovaných aj najviac účinných látok. Strúhaný sušený kokos zasa pridávame ako ingredienciu do cereálnych raňajok.

Bola by však chyba obmedziť sa len na toto použitie. Z dužiny kokosu sa totiž lisovaním alebo extrakciou získava kokosový olej pri teplotách 23 – 26 °C. Vzniká tak bio kokosový olej tej najvyššej kvality. Veľmi dôležité je, že obsahuje mastné kyseliny s krátkym uhlíkovým reťazcom. Vďaka tomu ho ľudský organizmus dokáže veľmi ľahko rozložiť a využiť ako zdroj energie, ktorú hneď spaľuje.

Zloženie: veľa minerálov a vitamínov

Nejde však len o mastné kyseliny, ale aj celý rad ďalších látok, ktoré z kokosu robia výživovo veľmi hodnotnú potravinu. Zo skupiny minerálov v ňom nájdete kremík, sodík, draslík, horčík, zinok, fosfor a železo.

Kokos obsahuje aj vitamíny A a E. To sú vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch, takže práve tieto dva sú najviac zastúpené v čistom panenskom kokosovom oleji. V preklade to znamená asi toľko, že vďaka kokosovému oleju budete mať zdravé kosti, reprodukčné orgány, pleť, zlepší sa vám videnie, zníži riziko poškodenia buniek kyslíkovými radikálmi, zdravšie cievy, budete menej unavení a fyzicky aj sexuálne výkonní.
Tagy článku: