Vyrobte si bylinné oleje doma

Vyrobte si bylinné oleje doma

Posledné bylinky a ich korienky sa už sušia a vy neviete, čo ďalšie vymyslieť? Naložte si ich do oleja a vyrobte si bylinné oleje! Veľa ľudí z môjho okolia sa desí použitia olejov na tvár, boja sa, že budú mať mastnú pleť a upchaté póry. Riešenie je jednoduché, vyrobte si prírodný olej presne pre seba. Stačí zvoliť vhodný základný olej a potom si už len vybrať bylinku podľa jej účinku či vône.

Bylinné oleje – výroba

Pri výrobe prírodných liečivých olejov z byliniek sú 2 postupy. Rýchly, ktorý nie je zas tak rýchly a pomalý – tradičný spôsob.

Rýchly spôsob prípravy bylinného oleja: Byliny zalejeme v nádobe tak aby olej bol aspoň 3 cm nad nimi. Nádobu s olejom vložíme do vodného kúpeľa a na čo najnižšom stupni za častého miešania zohrievame 8 hodín. Necháme vychladnúť (alebo ešte 2-7 dní lúhovať – zlatá stredná cesta) a precedíme cez plátenko do sterilnej nádobky (skúste ju vyvariť a vymyť alkoholom). Hotovo! Skladovať bylinný olej môžete pol roka na chladnom tmavom mieste a hlavne dobre uzavretý (ochrana pred oxidáciou).

Tradičný spôsob: Bylinky zalejeme olejom, tak ako v prvom prípade. Poriadne pretrepeme, ak treba dolejeme olej a opäť poriadne uzavrieme. Na 6 týždňov odložíme na tmavé teplé miesto a každý deň (alebo keď si spomenieme) pretrasieme. Ďalej pokračujeme precedením, ako v prvom prípade. Dôležité: bylinky do oleja dávame buď úplne čerstvé alebo poriadne vysušené bylinky treba držať pod hladinou oleja aby sme sa vyhli plesni nádobu pri dlhšom skladovaní treba vždy poriadne uzavrieť, aby sme predišli oxidácii – zníženiu kvality oleja (tajný typ: pridať pár kvapiek vitamínu E – antioxidant ). Najčastejšie pomery sú hmotnosť byliniek : oleja = 1:7

Tagy článku: