Účinky zeleného čaju na organizmus

Účinky zeleného čaju na organizmus

Zelený čaj je jedným z najzdravších nápojov, ktorý si môžeme v pohodlí domova pripraviť. Pravdepodobne ste už veľa počuli o benefitoch zeleného čaju pre naše zdravie. Hovorí sa o ňom ako o čaji plnom antioxidantov a živín, ktoré sú prospešné pre naše telo a myseľ. Zelený čaj nám môže pomôcť s posilnením imunity, detoxikáciou tela, spaľovaním tukov, s lepšou koncentráciou či znížením krvného tlaku a cholesterolu. Dokonca sa považuje za nápoj proti stárnutiu.


Dôvodom, že zelený čaj má viacero blahodarných účinkov na náš organizmus ako čierny čaj, je jeho spracovanie. Čierny čaj sa spracováva prostredníctvom fermentácie, zatiaľ čo zelený čaj sa fermentačným procesom vyhýba. Výsledkom je, že zelený čaj si zachováva maximálne množstvo antioxidantov a poly-fenolov, ktoré pripisujú zelenému čaju množstvo účinkov.

4 blahodárne účinky zeleného čaju na naše telo

  1.  Obsahuje antioxidanty Všetci potrebujeme primeranú dennú dávku antioxidantov – tých užitočných molekúl, ktoré pomáhajú čistiť naše telo. Vďaka šetrnému procesu fermentácie je zelený čaj bohatý práve na prírodné antioxidanty, ktoré ničia voľné radikály – tie pojašené molekuly, ktoré poškodzujú vaše bunky.
  2. Pomáha nám pri chudnutí Zelený čaj obsahuje látky ako napríklad teín či EGCG, ktoré nám pomáhajú zrýchliť metabolizmus a tak efektívnejšie spaľovať tuk. To znamená, že spolu so zdravou stravou a aktívnym životným štýlom vám zelený čaj môže pomôcť pri chudnutí. Ak vymeníte sladké a šumivé nápoje za horúci alebo ľadový zelený čaj, môžete sa ušetriť až tisícov kalórií ročne! Dokonca, vďaka zelenému čaju ich vaše telo bude rýchlejšie spaľovať, takže namiesto prijímania ďalších zbytočných kalórii budete “ničiť“ už tie existujúce. Skvelé, no nie ?
  3. Pomocník pre zuby a ďasná. Zelený čaj obsahuje tiež látky, ktoré ničia baktérie nachádzajúce sa v ústach a bránia im v napadnutí zubov. Zelený čaj týmto spôsobom pomáha predchádzať chorobám dutín a ďasien, ako aj znižuje pravdepodobnosť zápalu. Nezabudnite však tiež na kvalitnú ústnu hygienu bez ktorej nepomôžu ani litre zeleného čaju.
  4. Zlepšuje našu pamäť O zelenom čaji je známe, že vyvoláva relaxačné účinky na náš organizmus. Zelený čaj síce obsahuje kofeín, ale obsahuje tiež aj aminokyselinu nazývanú L-theanín, ktorá má naopak upokojujúci účinok. Ukázalo sa, že kombinácia kofeínu a L-theanínu optimalizuje funkciu mozgu, zlepšuje pracovnú pamäť, kognitívny výkon a zlepšuje náladu. Schopnosť zeleného čaju odolávať oxidačnému stresu z neho robí tiež silného ochrancu pred mozgovými chorobami ako Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Tagy článku: